راهنمای استفاده از انواع لامپ کم مصرف - ال ای دی - هالوژن :


برای انتخاب یک لامپ و بطور کلی روشنایی مناسب محیط  لازم است به نوع لامپ ها ٬ شکل ظاهری آنها ٬ محل مناسب جهت نصب لامپها ٬ رنگ لامپ و نور آن و تعداد دفعات روشن و خاموش شدن آن توجه نمایید

● در محیط هایی مانند سرویس ها ٬ راه پله ٬ انباری و بطور کلی مکانهایی که تعداد دفعات کلید زنی بالا بوده و در عوض مدت زمان روشن بودن لامپ کوتاه است می توان از لامپ های وات پایین با قابلیت کلید زنی بالا ( مانند لامپ های رشته ای 40 و 60 وات ) استفاده نمود چراکه تعداد روشن و خاموش شدن های متوالی عمر انواع لامپ علی الخصوص لامپ های الکترونیکی را به شدت کاهش می دهد  توصیه می شود جهت کاهش مصرف لامپ های رشته ای نصب شده در این مکانها از تایمر های موجود در سیستم روشنایی استفاده نمایید .

● بکارگیری لامپ های کم مصرف (فلورسنت فشرده) در منازل ٬ اتاق کار ٬ رستورانها و سایر مناطقی که نیاز به روشنایی طولانی در 24 ساعت دارند بسیار مطلوب خواهد بود و می توان طول عمر 8000 ساعته را که برای انواع لامپ های کم مصرف استاندارد عنوان شده انتظار داشت .

برای مقایسه بهتر بین لامپ های کم مصرف و رشته ای می توانید جدول زیر را مشاهده نمایید :
 

  نوع لامپ:

  رشته‌ای:

  كم مصرف (فلورسنت فشرده):

  بهره‌نوری (لومن بر وات)

  12

  60

  وات مصرفی برای روشنایی یكسان

  100

  20

  طول عمر

  1000 ساعت

  8000 ساعت

 

● با توجه به اینکه نور لامپ های کم مصرف در محیط پراکنده میشوند توصیه می گردد از قاب چراغ و یا منعکس کننده های شیک و مناسب جهت بهره مندی حداکثری از نور این لامپ ها و همچنین افزایش زیبایی  استفاده نمایید.

● نصب لامپهای کم مصرف بصورت آویز موجب داشتن حداکثر نور دهی (شار نوری) خواهد شد .

● لامپ های کم مصرف با توان حدود 5 تا 25 وات جایگزین مناسبی برای لامپ های رشته ای 100 وات و شمعی لوستر ها در پذیرایی ٬ آشپزخانه و سایر اتاقها می باشند .

● با نقاشی دیوارها ٬ در و پنجره ٬ سقف و چهارچوب ها با رنگ های روشن راندمان روشنایی و میزان باز تاب نور را افزایش دهید .

 

  رنگ :

  درجه بازتاب نور :

  سفید – كرم روشن

  100  – 80 %

  زرد روشن

  65  -  55%

  سبز روشن – صورتی

  50  -  45%

  آبی آسمانی – خاكستری روشن

  45  -  40%

علاوه بر موارد ذکر شده به جهت ناچیز بودن گرمای متصاعد شده از لامپ های کم مصرف در مقابل لامپ های رشته ای استفاده از این لامپ ها در مراکز دارای سیستم تهویه مرکزی به صرفه جویی در مصرف انرژی می انجامد .

توجه نمایید که معمولا پس از روشن شدن در حدود ۴ دقیقه زمان لازم است تا لامپ های کم مصرف به بیشترین میزان نوردهی – شارنوری - برسند.Copyright © 2010-2018 KimiaDecor.com . All rights reserved©  Design by Alireza Dezhagah